Masz czasami tak, że siedzisz, wymyślasz, kombinujesz, a pomysł nie chwyci? A czasami rzucisz coś od niechcenia, i bum ryba połknęła haczysko…? 

Prostota. 

Oj tak. Ja się przekonałam o jej sile już nie raz. I choć kocham wymyślać, przestawiać, nadawać tęczowych barw szaro-burym banałom, życie nie raz mi zrobiło psikusa pokazując, że im mniej wnikam, tym bardziej pomysł okazuje się być strzałem w dziesiątkę.  

Wcale Cię nie będę namawiać, żebyś rzucała im tylko a-dziś-mi-się-nie-chciało-wymyślać pomysły. Kochana, znamy się, taka opcja z nami nie przejdzie, bo te całe wymyślanie to właśnie nas kręci najbardziej!

Ale chciałabym, żebyś sobie faktycznie zaczęła zadawać pytanie: Kiedy zatrzymać mój wymyślania-picowania motorek w tyłku? 

Fakt: co za dużo to i najwyborniejsze kreatywne kąski odpiją się im czkawką. 

Wrzucamy na luz? Tak wiesz w mikro części swoich poczynań:)

Dziś właśnie mam coś dla Ciebie, z seri #takieProsteAtakCholernieDziała. Krzyżówka-pamięciówka. 

Robicie krzyżówki? Zbyt banalne? Niczego tam nie urywa? Więc łatwo o nich zapomnieć…

Znam to Kochana. Ale wiem też, że warto się na nie odbrazić i  zaprosić je ponownie na klasowe salony. Daj się nimi ponownie zaskoczyć. 

Kiedy i jak odpalam krzyżówkę-pamięciówkę

[when]

Jak powtarzamy materiał. Więc jak znalazł na koniec działu, miesiąca, semestru czy też roku. 

[how] 

Hasło to słowo klucz danego tematu, który chcemy podsumować. Np. jak stawiamy kropkę nad i przy pisaniu rozprawki, hasłem będzie słowo ESSAY. Jak chcemy zebrać do jednego wora wszystkie zapamiętane słówka z działu środowisko, hasłem będzie ENVIRONMENT. 

Pamięciówki świetnie też nadają się na podsumowanie gramy więc hasłem może być PASSIVE czy też PAST SIMPLE. 

Mamy hasło, wypełniamy go informacjami. I tu padają słowa, zwroty na nawet całe zdania, które chcemy zapamiętać z danego tematu. Jest to taka ściąga, która sama wyryje się nam na blaszkę. 

Często taką pamięciówkę wrzucam jako praca indywidualna, dając uczniowi szansę, żeby wybrał do niej takie informację, które on chce zapamiętać. A to znasz, jak sam wybierze, budzi się jego motywacja wewnętrzna, żeby podziałać z tym fantem. 

Wyjątek stanowią pamięciówki słówkowe, gdzie robimy je grupowo. Bo to sprytne narzędzie, na szybką powtórkową rozgrzewkę.  

[why]

Co to nam dam? 

  1. Wyselekcjonuje najważniejsze informacje. Co podniesie nam szansę ich zapamiętania. (Nasz mózg nie zapamięta wszystkiego). 
  2. Stworzy kategorię, dzięki czemu łatwiej nam będzie skojarzyć o czym to było, mając w głowie, że było to w krzyżówce HOUSE.
  3. Jeśli sami wybierzemy informacje, będzie się nam chciało je zapamiętać. 
  4. [sth for you] Zadanie ready-to-take, które odpalasz bez kiwnięcia dużym paluchem prawej stopy. (my fave:) 

Jak Ci z tym pomysłem jest Kochana? Bierzesz do testowania? Daj znać w komentarzu kiedy i przy czym bo posmakujesz. Wtedy zapewnisz sobie sukces, że faktycznie podziałasz z krzyżówką-pamięciówką, a nie poczytasz „ale fajny pomysł” i zapomnisz o nim w gąszczu miliona innych pomysłów-do-wypróbowania.    

[take action now] 

Jaki jeden baby-step zrobisz teraz, żeby jutro zaszaleć z krzyżówką-pamięciówką?

My action step ………………… 

No i jak zwykle, zrób to bardzo po swojemu. Wypróbuj różne kombinacje gramatyczno-słowkowo-piśmiennicze, żeby odkryć, która z nich pasuje do Ciebie najbardziej.

przyjemności z odkrywania magi prostych pomysłów, 

kasia. 

P.S. Jeśli podoba Ci się ten pomysł i masz chrapkę na więcej takich ready-to-take zadań, znajdziesz je w mojej kurso-książce Kreatywne Sztuczki-Magiczki cz.1. Piśmienniczy Narzędziownik. Klikaj tu i sprawdź czy jest ona dla Ciebie.